Ocena wątku:
- 0 głosów - średnia: 0
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
pierwsza strona - pytania początkującego
|
Liczba postów: 5
Liczba wątków: 1
Dołączył: 09-01-2013
Reputacja:
0
Liczba postów: 2,411
Liczba wątków: 14
Dołączył: 10-08-2009
Reputacja:
132
10-01-2013, 16:08
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 10-01-2013, 16:11 przez Kartofelek.)
0) używaj min-height. Widać to w 3 aktualności
1) To i to ma swoje wady.
float - jak floatujesz wszystko w danym bloku, wtedy on traci swoją wysokość. Musisz wtedy mu dać albo overflow:hidden albo clearfix (poszukaj tej klasy w stylach "boilerplate html5")
inline-block - to takie elementy inline, którym możesz nadać wymiar. Używanie tej właściwości jest baaaardzo wygodne (szczególnie w formularzach). Jako że są to takie inline, to możesz je centrować (tak samo jak inline). Z floatowanymi tego nie zrobisz.
Ale inline-block ma też swoje wady. Domyślnie takie elementy są od siebie odsunięte o kilka pikseli (wielkość czcionki). Jak chcesz by jeden dotykał drugiego, musisz rodzicowi dać font-size:0; Float tutaj też możesz używać, chociaż nie powinno się tego robić (osobiście nie wiem czemu). Dodatkowo inline-block nie działa w ie7. Dlatego dla niego trzeba dopisywać *dispaly:inline; zoom:1;
Które jest lepsze? Jeżeli nie interesuje cię ie7 to display:inline-block jest zwycięzcą. Ale to też zależy. Np twiter bootstrap używa float:left, sporo frameworków inline-block. W sumie to i to jest dobre. Ja tam wolę inline-block, ale nie zawsze go używam. Myślę sobie, że to kwestia podłubania i wybrania sobie czegoś co ci lepiej pasuje. No i pamiętaj o tym centrowaniu. Jak robisz jakieś menu które ma wyśrodkowane elementy, to wtedy tylko inline-block
2) Strona jest statyczna. Ok. Normalnie niestatyczne rzeczy robi się w php. O includowaniu części kodu słyszałeś? Robisz sobie plik z menu itp, a potem dołączasz go w odpowiednich miejscach w kodzie strony (php include). Ale napisałeś, że używasz wordpressa. Przecież to jest cms, który sam powinien ci ustawiać menu. Możliwe, że zrobiłeś sztywne menu w kodzie strony? To to trochę inaczej się robi. Najlepiej ściągnij sobie template wordpress bootstrap albo wordpress bone i zobacz sobie jak oni to robią (1 linijka kodu) http://tinyurl.com/atv9fwl
Tutaj powinieneś pouczyć się od podstaw PHP. Nawet kilka pierwszych lekcji rozwiąże twój problem, bo tam takie jak ty to nazwałeś dynamiczne rzeczy są na porządku dziennym.
3) Na początku html i css i jquery. Potem zaczynasz php. Oczywiście wszystkie te rzeczy będą się zazębiały, bo będziesz tworzył strony w każdym z nich. W międzyczasie wybierz sobie jakiś cms. Teraz na tobie jest wordpress, joomla i drupal. Ja tam polecam ten pierwszy, bo jest i przyjemny i łatwy do ogarnięcia. A zbudowanie tam thema to bajeczka w przeciwieństwie do innych cms.
Jak już pokodujesz wybierzesz stronę mocy. Czy będziesz chciał być frontendowcem, czy backendowcem. Tym i tym na bardzo dobrym poziomie nie będziesz bo się nie da :}
Liczba postów: 5
Liczba wątków: 1
Dołączył: 09-01-2013
Reputacja:
0
10-01-2013, 17:07
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 10-01-2013, 17:14 przez filipoi.)
Dzięki za odpowiedź.
min-height - heh właśnie zastanawiałem się, jak uzyskać coś takiego.
Co do 1. to chyba będę jednak używać in-line. Mojej strony w IE7 praktycznie nie widać. Nie przejmowałem się tym, bo to testy. Ale czy w ogóle to jest standard, że robi się strony tak, żeby wyświetlały się dobrze pod wszystkimi przeglądarkami, nawet tymi starymi?
Co do 2. - to chyba źle się wyraziłem. Ta strona, którą zalinkowałem nie jest na wordpressie (pisałem tylko, że wcześniej prowadziłem jedną stronę na wordpressie). Wszystko jest w plikach html. Nie chcę robić na razie szablonu do wordpressa bo chciałbym się nauczyć najpierw stron bez wordpressa.
No więc, czy jeśli mam te pliki html, to mogę tam używać php include? Tzn. rozumiem, że będę musiał zmienić je na php... Jeszcze poczytam o tym
edit: znalazłem na w3schools informacje o php include - czy to naprawdę jest aż takie proste? że po prostu robię pliki php z różnym częściami strony, a później jak robię podstrony to używam tego include?
Liczba postów: 2,411
Liczba wątków: 14
Dołączył: 10-08-2009
Reputacja:
132
10-01-2013, 17:54
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 10-01-2013, 18:03 przez Kartofelek.)
1) Zależy od ciebie i od klienta. Ogólnie coraz śmielej przechodzi się na wspieranie tylko nowych przeglądarek. Nowych czyli jeszcze IE8, nowe chromy, opery, firefoxy itp. Nie jest to spowodowane lenistwem, tylko wyborem. Większość ludzi woli mieć nowoczesne strony które dobrze i SPRAWNIE działają. Tak samo wolą wspierać dzisiejszych użytkowników którzy korzystają z mobilek itp, niż męczyć się ze wspieraniem jakiś promilowych nieogarniętych użytkowników. Ogólnie tendencja jest do pójścia z duchem czasu 
2) Czyli jak pisałem. HTML + CSS + JS + PHP. Wszystko po trochu.
Edit) Tak to jest takie proste. Pytanie czy ci to styknie? Bo zaraz pojawi się sporo userów którzy zaczną ci wtykać, że trzeba stosować jakieś mvc, techniki zaawansowane, jakieś cmsy sresy, że sam include to amatorszczyzna. Prawda jest taka, że jak dana technika ci styka, to nie potrzeba dłubać godzinami przy innej.
Zainteresuj się jakimiś książkami i skorzystaj z linków http://www.webmastertalk.pl/linki-dla-webmastera-t
Liczba postów: 5
Liczba wątków: 1
Dołączył: 09-01-2013
Reputacja:
0
Użyłem include - i działa (tylko postów nie zmieniałem na razie). Dzięki za tą radę.
No więc myślę, że coś takiego mi wystarczy do tej strony. Szczerze powiedziawszy to w przypadku mojej strony (która jest bardzo mała i prosta) nie widzę, żeby przeniesienie na wordpressa mogłoby cokolwiek ułatwić. Tyle, że teraz tekst muszę wprowadzać akapitami, ale nie sądzę, żeby to trwało dużo wolniej niż na wordpressie. Tam też trzeba sporo rzeczy ustawić w przypadku wrzucania posta.
Dzięki za linki, będę przeglądał.
Mam jeszcze - jeśli można - dwa proste (pewnie głupie) pytania:
1. Czy można podawać na stronie swój adres e-mail? Tzn. czy jakieś boty nie wezmą sobie tego adresu i będą mi wysyłać spam?
2. Czy są jakieś różnice w kwestii bezpieczeństwa między taką stroną jak ja mam, a stroną na wordpressie?
Liczba postów: 2,411
Liczba wątków: 14
Dołączył: 10-08-2009
Reputacja:
132
jak umiesz pisać trochę html i lubisz to robić to do takich stron nie opłaca się zupełnie przechodzić na cms
1) są różne na to triki. Raz nie podaje się kropek zastępując jest np (dot) lub innym zwrotem, innym razem wykorzystuje się do tego js, a niektórzy używają obrazków czy nawet flasha.
Ja osobiście podawałem i nie zauważyłem jakiegoś zalewu spamu. Kilka kobitek chciało mi wcisnąć peniso pompki, ale ogólnie to spokojnie da się z tym żyć. Kwestia tego gdzie masz konto mailowe. Bardziej martwił bym się spamowskimi listami do których sami się notorycznie zapisujemy.
Ale może miałem farta, a specem od spamowania nie jestem
2) Wordpress jest używamny przez miliony userów. Jest błąd? Bardzo szybko jest zgłaszany, trafia do worka i potem poprawiają go z aktualizacjami. A nawet jak go nie poprawią to na stackoverflow czy innym serwisie szybko podają jak to naprawić.
Ale ja nie jestem master hacker od zabezpieczeń i mogę tylko ufać w to co wyczytuję w artykułach. A tam piszą, że wordpress jest już bezpieczny (nie tak jak kilka lat temu).
Z kolei swoje rzeczy mają tą przewagę, że są mniej znana i powstaje na nie mniej robotów skanujących. Minusem jest to, że testerem jesteś praktycznie ty sam.
Tak naprawdę jeżeli tu i tu masz głowę to możesz czuć się całkiem bezpiecznie. Ale to jest internet! Tutaj Ruskie włamują się na EA, więc jak im podpadniesz to cię shakują nawet jak będziesz miał stronę offline.
Liczba postów: 2,411
Liczba wątków: 14
Dołączył: 10-08-2009
Reputacja:
132
Tu masz dobry art: http://joshnh.com/2012/02/07/why-you-should-use-inline-block-when-positioning-elements/
Liczba postów: 5
Liczba wątków: 1
Dołączył: 09-01-2013
Reputacja:
0
dzięki - wydaje mi się, że będę używał inline-block
Czytam teraz sporo rzeczy - chciałbym nauczyć się dobrych praktyk, żeby później pisać strony bez większych błędów. Tylko strasznie dużo jest różnych materiałów... Niektóre - nawet na jednej stronie - potrafią sobie przeczyć. Chyba na html5doctor w jednym tekście było np. że jak masz powiedzmy <h1> i pod nimi datę, to owiń to <header>, a w innym, że to w zasadzie "za mało" na <header>... (chyba że coś źle zapamiętałem...)
W ogóle z tym mam trochę problem - kiedy warto dodać <div>, a kiedy nie trzeba. Na csswizardry.com był tekst o błędach w cssie - i na przykład jednym z błędów było stosowanie selektorów o zbyt szerokim zasięgu - więc rada autora jest taka, żeby owijać np. <header> w <div> dodatkowy, żeby potem stylować ten konkretny div, a nie robić styl dla wszystkich headerów na stronie - no wydaje mi się, że to ma sens. Z drugiej strony, często można znaleźć przestrogi o używaniu zbyt wielu divów...
Tzn. ja rozumiem, że to chodzi o to, że przestrogi przed zbyt dużą ilością divów nie oznaczają, że w ogóle nie można ich stosować - że chodzi tu o umiar - ale czasem trudno jest wiedzieć, czy rzeczywiście mam w danym miejscu skorzystać z diva czy nie.
PS. Kartofelek, dzięki Twojemu blogowi ściągnąłem Sublime Text - jest super - tzn. ja nie korzystam jeszcze z jego możliwości, ale już widzę, że w porównaniu z Notepad++ jest dużo lepszy.
Liczba postów: 2,411
Liczba wątków: 14
Dołączył: 10-08-2009
Reputacja:
132
Powiem ci 2 rzeczy z doświadczenia:
1) Podczas pisania znaczników jak najczęściej używaj klas. Jak możesz czemuś dać klasę, to takową dawaj. Jeżeli są to malutkie elementy, popierdułki, to ujdzie jak klasy nie dasz (np time, span).
Ale NIGDY nie styluj w taki sposób jaki niektórzy zapaleńcy chcą przeforsować:
Kod: body > section > div > p:nth-of-type(3n) {....}
To jest błąd powtarzany przez maniaków którzy żyją tylko teorią.
Przy swojej prywatnej powyższy sposób może się sprawdzić, bo masz prawie 100% kontrolę nad tym co robisz i ostatecznym wynikiem. Ale przy żadnym większym projekcie (przy którym pracuje kilka osób), przy dynamicznym kontencie wstawianym np z ck-editora itp to zwyczajnie nie działa. A dlaczego nie działa? Bo struktura dokumentu może się w przyszłości zmieniać. I pewnie się zmieni. A wtedy twój 3 akapit w divie i sectionie wcale może nie być trzecim. Może będzie za jakiś czas czwartym? A może to wcale nie będzie akapit? Dlatego właśnie używaj klas. Są o wiele bezpieczniejsze, a i przyśpieszają stylowanie bo:
Kod: .important-text {....} /* trzeci akapit cos tam dalej */
Nawiasem mówiąc właśnie dlatego tak często wałkowane jest, by klas w stylach nie nazywać opisowo np "blue-big-bar", bo za jakiś czas taka belka może wcale nie być dużą i niebieską.
2) Tym też się tak bardzo nie przejmuj. My webmasterzy w przeważającej większości jesteśmy paranoikami. Wychodzi np responsive i nagle wszyscy krzyczą że jak zrobisz stronę bez tego to jest zło. Nie prawda: blog.cloudfour.com/css-media-query-for-mobile-is-fools-gold/ Podobnie jest np z ratina. Wyszła, i nagle wszyscy prawie się z przejęcia nie posrali.
Tak naprawdę im więcej będziesz pisał i tworzył, tym lepsze doświadczenie będziesz miał. I wtedy znajdziesz własne metody i sposoby. Bo czy używanie samych klas w stylowaniu to jest 100% wyznacznik? Czy pisanie jednolinijkowych stylów jest ok? Czy używanie hgroup jest koniecznością? Czy budowanie dormularzy na listach jest ok? Są masterzy którzy odpowiedzą ci na te pytania. Ale i tak nie będzie to wyznacznik i jeżeli będziesz robił inaczej to nic się nie stanie.
Ps. Istnieje taka choroba która polega za zbyt częstym używaniu divów. Tak naprawdę gdy poznasz kilka podstawowych znaczników to szybko się z niej wyleczysz. I właściwie tyle
Liczba postów: 5
Liczba wątków: 1
Dołączył: 09-01-2013
Reputacja:
0
To, co piszesz mnie przekonuje. Np. na jednym blogu znalazłem radę, że teraz (jak jest html5) można w ogóle nie używać divów. Ale widzę, że to jest bez sensu. To chyba - jeśli dobrze rozumiem - jest trochę takie albo/albo - tzn. albo masz bardzo zwięzły html (ale wtedy musisz się męczyć z css), albo masz trochę większy html, ale wtedy masz łatwiej z css. A ostatecznie to css odpowiada za wygląd więc lepiej dbać o prostotę i spójność css. Dobrze myślę?
Teraz robię drugą stronę. Mam już główną - muszę jeszcze zrobić parę rzeczy - no i wrzucić tam jakiś content. Nie chcę "lorem ipsum", bo mam większą motywację, jak wiem, że zrobię coś konkretnego, coś na co może ktoś kiedyś wejdzie  - jak skończę to pokażę.
Mam jeszcze pytanie - jeśli można - czy uważasz, że dobrze jest już teraz (tzn. na samym początku nauki) wdrażać się w sass, czy less? Czy lepiej najpierw używać zwykłego css?
|
Podobne wątki… |
Wątek: |
Autor |
Odpowiedzi: |
Wyświetleń: |
Ostatni post |
|
Strona www dla cukierni/piekarni. |
lachu543 |
4 |
7,981 |
15-06-2021, 20:59
Ostatni post: wozniak
|
|
Pomocy - strona napisana w ?? |
[email protected] |
1 |
2,037 |
03-10-2019, 18:09
Ostatni post: wozniak
|
|
Strona HTML na zaliczenie - dodaj, usuń, edytuj |
Kurana |
1 |
2,089 |
01-07-2019, 03:31
Ostatni post: mpire
|
|
Strona www dla firmy |
damianone |
14 |
12,148 |
21-12-2018, 04:06
Ostatni post: wozniak
|
|
Strona z video |
Ja90 |
0 |
1,754 |
08-09-2017, 16:24
Ostatni post: Ja90
|
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
|
|
Sponsorzy i przyjaciele
|
|
|