Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak pisać ?
#1
Witam
Przymierzam sie do napisania na potrzeby pracy inż. interfejsu WWW do zarządzania serwerem dostępowym Linux.

Mam pewną wiedzę odnośnie sieci komputerowych i Linux'a, bo to główny cel mojej pracy i specjalizacja moich studiów jednak interfejs WWW ma być integralną częścią pracy i również tą jej część mam zamiar stworzyć w sposób maksymalnie zbliżony do ideału.

Pytanie jak pisać ...nowocześnie, wydajnie, bezpiecznie i według standardów ?

Rozumiem, że od strony wyświetlania zawartości stron to powinien to być :
xml 1.0
Xhtml 1.1 (xhtml 1.0 Strict)
CSS 2.0
(DOM)


Powiedzmy, że o to się nie boję bo są standardy W3C i validatory,
jednak do tego na 100% zostanie użyty PHP 5.x i SQLite 3.x
i pytanie :
czy są jakieś ogólnoświatowe konwencje pisania kodu ? komentowania ? walidacji ? testowania ?

Czy w takiej aplikacji powinno się skorzystać z jakichś wspomagaczy jak szablony Smarty ?
Czy w ogóle to już jest na tyle złożona aplikacja, że należało by pisać obiektowo, a nie strukturalnie ? Może praca inż. obliguje do pisania każdej aplikacji w PHP obiektowo ?

Czy to na tyle złożone przedsięwzięcie, że powinienem zainteresować sie CVS lub SVN ?

Nie liczę na wykład, a jedynie na uwagi i wskazówki oraz krytykę popartą argumentami.

Z góry dziękuję i pozdrawiam
Odpowiedz
#2
Cytat:Wyrazić to co czuję , zabrakło by tyle słów....
Odpowiedz
#3
Hmmm... kancik - on nie może ściągnąć bo lata nauki pójdą na marne... Smile Owszem, może komuś zlecić ale widzę, że chłopak chcę to zrobić samodzielnie - i to się chwali.

A teraz przejdźmy do konkretów.

Hmmm... Do wyświetlenia strony tak jak napisałeś najlepszym jest XHTML, a do formatowania dokumentu CSS (krój czcionek, kolory etc.), aby Twoja strona była bardziej dynamiczna np. pojawiały się okienka czy na pewno coś tam skasować używamy JavaScript.

Co do programowania obiektowego, powiedzmy, że to zależy tylko i wyłącznie od Ciebie... A także od tego czy w przyszłości zamierzasz rozbudowywać tą aplikację. Jeżeli tak to polecam pisać obiektowo - dużo łatwiej można wprowadzać zmiany, do tego zapychaczem miejsca w opisie pracy inżynierskiej są diagramy UML (możesz zrobić diagramy klas - zajmie to sporo miejsca). Wiem, że kilku znajomych pisało strukturalnie (tak tylko by zaliczyć) i tylko dwie osoby pisały obiektowo.

Co do XML'a - powiedz mi co tam chcesz trzymać? Polecam, aby były tam wszystkie teksty związane z aplikacją -> komunikaty, nazwy etc. dzięki temu możesz w bardzo łatwy sposób wprowadzić wiele języków. Smile Do czegoś innego Ci się raczej nie przydadzą - to chyba, że chcesz w nich trzymać dane takie dość hmmm... niezbyt konkretne - bo np. hasła muszą być trzymane w bazie danych dlatego, że plik xml może każdy podejrzeć. Smile

Co do SQlite ... Hmmm... Nie lepiej użyć MySQL? SQLite owszem i w niektórych przypadkach może być bardziej wydajniejsze, ale niestety nie jest bazą relacyjną - tak jak MySQL.

Szablony SMARTY? Jak najbardziej - oddzielisz kod wykonywany po stronie serwera od tego co zostaje wyświetlone. Smile Oprócz tego, że łatwiej taką aplikacją zarządzać, a także cachowania i kompilacji to hmmm... nie ma innych zalet.

CVS lub SVN - NIE. Smile
Odpowiedz
#4
(13-12-2009, 16:51)rodi napisał(a): CVS lub SVN - NIE. Smile

Można wiedzieć dlaczego? Też aktualnie tworzę aplikację na pracę inżynierska i nie wyobrażam sobie tego bez korzystania z jakiegoś systemy kontroli wersji.
Odpowiedz
#5
Praca inżynierska jest pracą jedno osobową więc? Smile Odpowiedz sobie sam... System kontroli wersji służy nam tak na prawdę tylko w tedy gdy pracuje nad aplikację co najmniej dwóch programistów.
Odpowiedz
#6
Owszem SVN służy przede wszystkim do pracy zespołowej. Ale w pracy jednoosobowej również jest bardzo pożyteczny:
-Umieszczając kod na serwerze SVN mamy od razu zapewniony backup na zdalną maszynę także awaria dysku nam niestraszna.
-Często zdarza się że zastępujemy działający kod innym który, jak wydaję się nam na chwilę obecna jest lepszy. Gdy po miesiącu zechcemy wrócić do pierwotnej wersji bo ostatecznie okazało się że jednak stary kod był bardziej użyteczny nie musimy pisać go od nowa tylko przywracamy starą wersję z SVN.
-Mamy dostęp do statystyk.
-Zawsze po obronie pracy można dalej rozwijać aplikacje, z tym że już w kilka osób.
Odpowiedz
#7
Pomijając czas potrzebny na naukę i pisanie, musisz też pamiętać że SQLite nie jest bezpiecznym rozwiązaniem. Jeśli chodzi o dokumentację zapoznaj się z http://www.phpdoc.org/.
Co do obiektowości...hmm...myślę, że przy takim projekcie masz 2 opcje: słabo przemyśleć i pisać proceduralnie, dobrze przemyśleć i pisać obiektowo. Pisanie obiektowe może zająć więcej czasu, jednak przy dobrym planowaniu może bardzo ułatwić życie i ułatwić kontrolę na projektem.
Odpowiedz
#8
Dziękuję wszystkim Kolegom za pomoc. Każda informacja się przydała.
Widzę że głównie SQLite będzie problemem. Ten interfejs WW, który ma być integralną częścią pracy miał być prosty w instalacji i obsłudze .. możliwie najprostszy - dlatego zdecydowałem się na SQLite. Pisałem kilka aplikacji korzystających lokalnie czy też zdalnie z baz MySQL (innoDB czy też MyISAM) jednak zawsze instalacja serwera mysql jest bardziej zlożona dla skryptu czy też raczkującego administratora niż SQLite... SQLite znam tylko bardzo powierzchownie i w ramach tej pracy chciałem się bardziej zaznajomić ...... widzę jednak , że raczej muszę zdecydować się na MySQL Sad
Odpowiedz
#9
Hmmm... W pracy inżynierskiej skorzystaj z XAMMP. Ja np. w rozdziale szóstym swojej pracy opisałem jego instalację w systemie Windows i Linux + wstępną konfigurację.

Do całej aplikacji stworzyłem plik instalacyjny, po wrzuceniu na serwer gość odpala: localhost/install.php ... Ma formularz, instaluje aplikację i gotowe - podczas instalacji wypełniane są pliki konfiguracyjne, tworzy się baza danych i dodaje administratorów + przykładowe dane. Smile
Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  W jakim jezyku pisac strone www?? Petro 5 4,023 30-09-2010, 04:10
Ostatni post: ixtab

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
Sponsorzy i przyjaciele
SeoHost.pl