Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Od 0 do kodera ? Mam nadzieję
#4
Zacznę od końca.

Jeśli chodzi o system to polecam WordPress - bardzo duże możliwości edycyjne, wystarczają tylko dosłowne podstawy PHP, a nawet ich brak. Wiele osób kojarzy ten system jako wyłącznie system blogowy. Jednak od wersji 3 jest to pełnoprawny CMS. Sam nie dawno dla klienta robiłem stronę firmową z formularzem kontaktowym, galerią i podstronami. Jestem najbardziej zżyty z tym systemem. Nie polecam Joomli - edycja szablonu sprowadza się do rozmieszczenia miejsc na nasze dodatki i treść do czego piszemy CSS przy którym nie mamy zbyt dużej ingerencji w strukturę dokumentu. Pozostaje jeszcze Drupal - tutaj nigdy jeszcze nie kodowałem pod ten system, jednak jest to bardzo dobra platforma nawet dla większych portali ( Strona białego domu, MTV itp. ).

Teraz zalecenia w związku z nauką HTML'a. Już patrząc na "div { bla bla bla ....", który napisałeś w temacie - powiem jedno:
- Wystrzegaj się DIV i Span kiedy tylko możesz!
Naucz się HTML5 i nowych znaczników strukturalnych, które ze sobą niesie. HTML4.01 - Kiepski wybór bo jest bardzo chaotyczny. XHTML1/1.1 - Wszystko komplikuje. HTML5 - Główny nacisk na semantykę i dostępność (Odsyłam do bibliografii, które są obowiązkowe do przeczytania). Poparty bardzo dobrą specyfikacją - http://www.w3.org/TR/html5/author/spec.html - nawet podstawowa znajomość angielskiego wystarczy, aby dowiedzieć się wielu cudów. HTML5 po prostu wszystko upraszcza.

Przy CSS to jedynie mogę poradzić, abyś zawsze korzystał z "Reset CSS" - odsyłam do wujka Google. Do tego staraj się wykorzystywać jak najmniej elementów float oraz pamiętaj o wykorzystaniu właściwości "clear: both" itp. Warto także dowiedzieć się czegoś o CSS Sprites, CSS Scafford oraz o warunkowym CSS'ie - nie pamiętam jak to się nazywało, ale jest opisane na webhosting.pl.

Bibliografia
- Komputer Świat - Biblioteczka Eksperta - 2011/1 - WordPress - świetna i bardzo cienka książka, która opisuje bardzo wiele aspektów systemu jakim jest WordPress wraz z pisaniem templatek.
- Artykuły na http://www.vivee.info/
- Artykuły na http://www.webhosting.pl/
- Kurs JavaScript i jQuery - http://www.ferrante.pl/
- Obowiązkowy tytuł - Wprowadzenie do HTML5 (ang. Introducing to HTML5) - Bruce Lawson i Remy Sharp - Właśnie kończę przerabiać tą książkę i jedyne co mogę powiedzieć to: boska. Całkowicie wywróciła moją wiedzę nt. HTML. Opisuje tutaj wagę jaką trzeba przykładać do dostępności stron internetowych dla chociażby osób niewidomych przy wykorzystaniu WAI-ARIA. Ukierunkowała mnie na dobrą drogę w kierunku semantyki dzięki czemu chociażby w niedawno publikowanym przeze mnie kodzie wykorzystałem 3 klasy w HTML i jednego elementu div - reszta to nowe elementy strukturalne HTML5.
- Polecam kursy video http://www.eduweb.pl/ - Płatne
- XML - Niebieski podręcznik - wydawnictwo Helion - dowiedziałem się dużo nt. XML, CSS itp. Dowiedziałem się także więcej o DTD, które wykorzystuje HTML4.01 i XHTML dzięki czemu wiedziałem skąd tak diabelskie linijki prologu się wzięły.

Przepraszam za błędy. Spieszyłem się i nie miałem czasu sprawdzić. Później poprawię.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Od 0 do kodera ? Mam nadzieję - przez wahix778 - 10-08-2011, 23:21
RE: Od 0 do kodera ? Mam nadzieję - przez wahix778 - 10-08-2011, 23:53
RE: Od 0 do kodera ? Mam nadzieję - przez Raalsky - 11-08-2011, 02:58
RE: Od 0 do kodera ? Mam nadzieję - przez Storm - 11-08-2011, 15:54
RE: Od 0 do kodera ? Mam nadzieję - przez Raalsky - 11-08-2011, 19:28
RE: Od 0 do kodera ? Mam nadzieję - przez Storm - 12-08-2011, 12:45

Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Jaka ksiazka dla poczatkujacego kodera / programisty? Davi 5 4,876 03-09-2011, 17:48
Ostatni post: Dombas

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Sponsorzy i przyjaciele
SeoHost.pl